U Puli na terenskoj nastavi

Autor: Administrator , 16. 12. 2014.

U četvrtak 11. prosinca 2014. godine uputili smo se u Pulu na terensku nastavu. Posjetili smo Galeriju LUKA pored Arene te obišli izložbu talijanske umjetnice Emme Ciceri pod nazivom „Čekam Vas sutra“. S tri video radova i serijom fotografija i crteža mlada je umjetnica predstavila svoj koncept suvremene umjetnosti. Svojim uratcima pozvala nas je na promišljanje o pitanjima koja se tiču zajednice i identiteta. U sličnom duhu nastavili smo u Povijesnom i pomorskom muzeju gdje je povodom stogodišnjice obilježavanja početka prvog svjetskog rata postavljena izložba Barona Gautscha,    austrougarskoga  putničkoga  parobroda  potonulog  uoči 1. svjetskog rata. Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: U Puli na terenskoj nastavi

Zanimljivo je bilo čuti osnovne i tehničke podatke o parobrodu, posadi i putničkoj liniji te o tragediji o kojoj se godinama šutjelo. Razgledali smo i brojni slikovni materijal i muzejske predmete, a malo uživali u kratkim filmovima o parobrodu. Druga nas je kustosica provela  izložbom fotografija  Alojza Orela „Pulski album“ gdje se po prvi put javnosti predsdavlja sadržaj i bogatstvo ostavštine ovoga popularnoga i svestranoga fotografa Istre.  Njegove fotografije svjedočanstvo su izgleda istarskog krajolika, ljudi i tradicije te promjena Pule druge polovice 20. stoljeća.

Jubilarni 20. Sa(n)jam knjige u Istri tematski posvećen nemiloj 1914. godini bio je također cilj našeg dolaska u Pulu te smo za kraj prošetali sajmom i priuštili si bar jedan novi naslov sajamske ponude s posebnim popustima na knjige.

Prijepodne nam je brzo prošlo u obilascima  te smo u 13.00 sati krenuli za Rašu, a priču smo nastavili u školi na satovima.