> Knjižnica

Dobro došli na stranice školske knjižnice

VIRTUALNA KNJIŽNICA

Školska  knjižnica  smještena je na drugome katu školske zgrade u prostorijama koje su nekad bile stambeni prostor. U školskoj godini 2015./16. obnovljena je i nanovo uređena. Prekrasna knjižnica nazvana je Knjižnica ispod oblaka jer se nalazi na najvišem katu škole te skoro dodiruje oblake, a četiri velika prozora pružaju pogled na čitavu Rašu do Bršice. Obuhvaća oko  55 m2.

Centralni dio zauzimaju stolovi za boravak učenika: dva pravokutna stola s osam velikih stolica te jedan okrugli stol s  osam stolica za učenike mlađih razreda.  Iz kuta sramežljivo gleda jedan mali televizor s DVD playerom i VHS uređajem. Zid ulijevo prekrivaju stakleni ormari s referentnom građom. Knjižnični pult za prijem korisnika odmah je na ulazu udesno. Iza su bijele police s knjigama za učenike, a na zidu police s nastavničkom građom. U dva pokretna korita naslagane su slikovnice za najmlađe. U knjižnici se nalaze 2 računala: jedno za djelatnost knjižničarke i jedan tablet za rad učenika. Pristup Internetu imaju obja računala. Proces ubacivanja knjiga u novi program Metelwin je u tijeku te se knjižnična posudba odvija ručno.

Knjižnični fond broji 4904  knjiga, 70 naslova audio-vizualne građe (video-kaseta, CD-a, DVD-a) te 5  naslova časopisa.

Knjižničnu djelatnost obavlja Romina Miletić u radno vrijeme od dvadeset sati tjedno, a korisnici mogu knjižnicu koristiti i u njoj boraviti ponedjeljkom, utorkom i srijedom (svake druge u mjesecu) od 8.30 do 14.30.

Knjižnica ispod oblaka svojom ugodnom atmosferom doziva učenike na boravak. Ponekad samo podignu ili vrate knjigu, a često se zadrže, prelistaju časopise, pretražuju  informacijske izvore za nastavu ili  za referat. Učenici putnici ostaju nakon nastave te zajedno pišu domaću zadaću ili se uključuju u različite aktivnosti, a ponekad igraju društvene igre. Novost je Kutić za čitanje u kojem učenici nesmetano čitaju knjige ili sudjeluju u radionicama poticanja čitanja.

Knjige su najtiši i najstalniji prijatelji; one su najprihvatljiviji i najmudriji savjetnici i najstrpljiviji učitelji.
                                                              Charles Eliot

ČITAJ I TI, JER ČITANJEM:

·  dobivaš poticaje za govorno i pismeno izražavanje

· izgrađuješ sustav vrijednosti za prepoznavanje kvalitetne literature

· usvajaš etičke vrijednosti

· stječeš nova znanja i proširuješ spoznaje

razvijaš sposobnost koncentracije, pažnje, pamćenja, mišljenja, logičkog zaključivanja

·  razvijaš kritičko mišljenje

·  razvijaš maštu

·  bogatiš rječnik, razvijaju senzibilitet za ljepotu jezika, upoznaješ forme pismenog izražavanja

· bogatiš svoje emocionalni svijet

· zanimljivo i korisno provodiš svoje slobodno vrijeme