Šegrt Hlapić

Autor: Administrator , 16. 12. 2013.

O malom postolarskom šegrtu koji nepravedno optužen odlazi u svijet razgaziti tijesne čizmice svi su već čuli. Tako smo i mi, u utorak 10. prosinca 2013. godine, posjetili Kino Valli u Puli jer po najpoznatijem dječjem romanu Ivane Brlić- Mažuranić snimljen je film Šegrt Hlapić. Dugometražni film redatelja Silvije Petranovića, iako ne baš najboljih kritika, probudio je u nama nježnost i ljubav glavnih likova Hlapića i Gite...

Vjerno predstavljeni likovi, prekrasno dočarane scene, odlični kostimi pomaknuli su nas u neka davna sporija vremena kada su djeca bezbrižnije odrastala. Iako smo se svi složili da se radnja odvijala neprimjereno sporo, pustolovine šegrta Hlapića i njegove družine pratili smo do kraja. Film je dio programa Film u školi kojeg provodi Kino Valli  s ciljempromoviranja filmske umjetnosti među djecom.

Kako bismo upotpunili posjetu, pogledali smo što nam nudi ovogodišnji Sa(n)jam knjige u Puli. Jedinstveni sajam knjiga poseban je po svojoj atmosferi. Mnoštvo novih naslova, dobre cijene knjiga i mnoštvo raznih događanja nudili su se i na  devetnaestom sajmu. U obilasku saznali smo da su glavne teme  Socijalizam na klupi, a pozvani su i  ugledni gosti i umjetnici iz Rusije i Vojvodine. Popeli smo se i na kat kako bismo obišli Mornaričku knjižnicu koja je na početku prošlog stoljeća bila središte kulturnog i društvenog života austrijske mornarice, kako nam je ispričala voditeljica knjižnice. Sve u svemu, proveli smo jedno zanimljivo prijepodne u Puli.

Leona: Film mi se u nekim dijelovima svidio, a u nekima i nije baš. Primijetila sam dosta nelogičnosti. Najsmješniji glumac bio je Mustafa Nadarević u ulozi košarača. Ostali su glumci su glumili kao u kazališnoj predstavi.

Nikolina: Najsmješniji glumac u filmu bio mi je Mustafa Nadarević. Bilo mi je čudno kada je Hlapić sa jednom kanticom vode uspio ugasiti požar, a ostali seljaci su nosili mnogo kanti i nije im to uspjelo. Gita je bila stalno sva u bijelom i prečista, a u knjizi piše da je bila prljava i da ima poderane cipelice.

Marija: U filmu sam primijetila mnogo različitosti u odnosu na knjigu. Bundaš je u knjizi bio žuti, Gita je imala poderanu i prljavu haljinu, itd. Inače, film mi se svidio, ali glumci su previše glumili, poput majstora Mrkonje koji je bio preblag prema Hlapiću. Čula sam da je redatelj dobio puno loših kritika, ali na kraju film mi se svidio.

Aida: Film mi se jako svidio, iako je bilo nekih nedostataka. U filmu je sve bilo presavršeno, pomalo umjetno- svi su bili na pravom mjestu u pravo vrijeme. Sve u svemu film mi se svidio i preporučam svima da ga pogledaju.