Dan Svete Barbare

Autor: Administrator , 5. 12. 2013.

U srijedu 4. prosinca 2013. godine u školi smo obilježili blagdan Svete Barbare, zaštitnice rudara i naše župe. Na satu vjeronauka učenici su pisali stihove, crtali i izradili plakat o svetoj Barbari. Plakatom su ukrasili školski hol i razgovarali o njoj.

Prema legendi, bila je vrlo lijepa, pametna i školovana. Otac ju je zatvarao u kulu i čuvao da je uda za velikog  bogataša. No, u njezinu kuću došao je Origen, predstavljen kao liječnik, i Barbaru je tajno krstio...

Molila je oca da joj u kuli sagradi kupaonicu. Otac je naručio od zidara dva prozora, a Barbara je dala napraviti i treći, u znak Presvetog Trojstva. Na vratima je dala uklesati znak križa. Kad je otac, sav uzrujan, upitao što se to događa, priznala mu je da je kršćanka. Otac ju je predao gradskim sucima koji su je mučili i na kraju ju je otac mačem pogubio. On je ubrzo od groma poginuo. Barbara je zaštitnica rudara, arhitekata, ljevača i topnika. Prije svoje smrti, Barbara je molila da svaki kršćanin koji se sjeti Kristove muke i njezina mučeništva bude pošteđen na posljednjem sudu. Nebo je, kaže legenda, potvrdilo da će njezina molitva biti uslišana. S tim u vezi Barbara se često prikazuje s kaležom i hostijom, vjernici je zazivaju kao zaštitnicu dobre smrti i protiv nagle i iznenadne smrti.

Rudari su prošlost, ali se sveta Barbara u rudarskoj Raši ne zaboravlja.

Đeni Vojić