Svehrvatska smotra kruha u Labinu

Autor: Administrator , 15. 10. 2013.

U nedjelju 13. listopada 2013. godine  pridružili smo se Svehrvatskoj smotri Dana kruha- dana zahvalnosti za plodove zemlje koja se održala u prostorijama OŠ Ivo Lola Ribar u Labinu.  Škole učesnice imale su zadatak predstaviti krušne proizvode i plodove zemlje svoje županije na jednom izložbenom prostoru (štandu) s tri učenika i jednim učiteljem  u narodnim nošnjama užeg zavičaja. Osim kruha i krušnih proizvoda,  moglo se predstaviti i stara zaboravljena jela, recepte, ljekovito bilje i razni pripravci.

Naši su se učenici i učitelji odlučili predstaviti  ljekovitim i samoniklim biljem i njihovim proizvodima jer smo izložbu povezali s temom  cjelogodišnjeg školskog projekta „Misli eko, djeluj eko!“.  U dvotjednoj pripremi za izložbu, učenici, učitelji i roditelji pokazali su se kao odlični suradnici. Svi su se rastrčali na sve strane...

FOTO GALERIJA

U nedjelju su tako mogla uživati sva osjetila. Naši su vrijedni učenici Aida, Leona, Medina, Stefani, Damir i Paolo cijelo jutro u smjenama nudili  razne proizvode i pripravke od ljekovitog bilja. Pratile su ih učiteljice Sandra,Vedrana, Svetlana, Nina i Đeni te učitelj Miroslav koji su se se brinuli o  izgledu štanda. Bilo je tu svega po malo: od izloženih biljaka koje su učenici s roditeljima ubrali za potrebe izlaganja do osušenih biljaka za kuhanje čajeva. Svakako treba pohvaliti vrijedne roditelje, susjede i užu obitelj učenika koji su marljivo  mijesili i pekli kruh, pogačice, vijence, kruščiće i razne oblike tijesta s biljnim dodacima za izlaganje poput pogačica s majčinom dušicom, kruščića od kadulje, kopra, itd.

Učenici i učitelji naše škole te roditelji uložili su veliki napor kako bi štand izgledao bogato  s raznovrsnim izlošcima i dekorom. Učenici su odjenuli istarsku originalnu  nošnju i izgledali lijepo. Na satovima prirode, biologije i kemije izrađivali su prigodne plakate koje smo također izložili, a na Likovnoj grupi u tu su svrhu izradili šareni transparent s nazivom županije i nazivom škole.

Nakon dvotjedne pripreme svi su uživali i isprobavali različite delikatese na izložbenom štandu te u kulturno- umjetničkom programu domaćina. Još jednom zahvaljujemo svim sudionicima te se nadamo  daljnjoj kvalitetnoj suradnji.

Smotra se inače održava svake godine u različitom gradu i županiji kako bi svi imali prilike sudjelovati uz potporu i organizaciju Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Agencije za odgoj i obrazovanje te Udruge "Lijepa naša", a pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani.

Paolo Lazarić, 6.r.