Dani kruha

Autor: Administrator , 26. 10. 2012.

„Slušaj kako zemlja diše

Slušaj kako raste trava..."

Obilježili smo Dane kruha raznim aktivnostima kroz cijeli tjedan. Škola nam je mirisala jesenskim plodovima koje su pripremili učenici viših razreda sa svojim učiteljicama, a učiteljica likovne grupe sa svojim je učenicima uredila prekrasan stol na ulazu u školu.

„Slušaj kako zemlja diše

Slušaj kako raste trava

Slušaj kako

Pod stopama

Našim

Skrivena snaga u sjemenci spava,…“

Stihovi su to voditelja programa u petak 19. listopada 2012. godine. Naime, završnoj svečanosti prisustvovali su svi učitelji i učenici škole. Za pjesmu su se pobrinuli učenici našega školskoga zbora i učenici 3. razreda sa svojim voditeljicama, a za recitacije najviše učenici nižih razreda. Izdvojit ćemo i Karla iz 6. razreda sa svojom recitacijom pod budnim okom učiteljice hrvatskog jezika.U glumi su se iskazali  učenici 4. razreda kao i uvijek. Priredba je bila lijepa. Svi smo uživali.  Zauvijek će nam ostati u sjećanju.

Paolo Lazarić i Neven Mulavdić, 5.r.

O mnogim aktivnostima u našoj školi povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje pročitajte u ostalim člancima.

Ukusna pita od bundeve

Dana 15.  listopada obilježili smo Dan kruha. Bio je lijep je i vedar dan. Škola je bila uređena likovnim radovima na temu  kruha, peciva, kolača, …U školu nam je kao gost došla teta Zehria Osmić i valjala je tijesto za pitu. Svi smo je pozorno gledali i slušali. Bilo je vrlo zabavno. Nakon što je tijesto malo odstajalo, valjkom i rukama teta Zehria spretno je razvukla tijesto i stavila peći. Napunila je tijesto bundevom. Kad se je pita  ispekla, pojeli smo je slasno te se vratili na nastavu u naše razrede. Nakon nastave probali smo kući napraviti pitu uz pomoć naših mama. Vjerujte, po  uputama tete Zehrie, uspjeli smo ispeći odličnu pitu. Na aktivnostima povodom Dana kruha naučili smo  puno toga. A pogotovo veliko hvala teti Zehriji što je nas i naše mame naučila praviti pitu.

Marija Lalović, 4.r.

Jesenska salata

Povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje 15. listopada, mi,  učenici četvrtog razreda s učiteljicom Denis Bizelj, radili smo Jesensku salatu. Nasjeckali smo celer, luk, krastavce, papriku, kuhanu piletinu. Na kraju smo umiješali majonezu. Stavili smo je u hladnjak da odstoji do sutradan kako bi se proželi okusi, kako nam je objasnila učiteljica. Ja sam izvela recitaciju o kruhu. Tijekom rada posjetili su nas učenici nižih razreda kojima smo otkrili recept ove ukusne salate. Oni su sa svojim učiteljicama mijesili slatki kruh i izrađivali oblike od glinamola.

Jedva smo dočekali sutradan kada smo svi probali malo salate koju smo namazali na kruh. Svi su je pohvalili. Sretni smo što se salata svima svidjela.

Chiara Alagić, 4.r.

Pita krumpiruša

Povodom Svjetskog dana hrane u školu nam je stigla gospođa Zehida Ibrišević, umirovljenica. Pozvali smo je u školi kako bi nam  pokazala  kako se radi pita. Izabrali smo pitu  krumpirušu jer je to najjeftinija varijanta punjenja iako mnogi vole pite punjene sirom, špinatom ili mesom. Prva smo dva školska sata gledali i učili o tome što je sve potrebno za ukusnu pitu. Od  brašna, soli, mlake vode umijesila je tijesto koje je rastezala s takvom lakoćom da smo svi pomislili kako ćemo je lako napraviti. Dok se je tijesto dizalo odslušali smo kratko predavanje o Cetrtom obroku, tj. o četvrtom rudarskom obroku prije polaska na posao u rudnik te o  Maloj nastavničkoj avanturi ispod zemlje- u rudniku. Naime, naši su nastavnici posjetili pravi rudnik u Raši kako bi nam iz prve ruke mogli demonstrirati kako se i što se radilo u rudniku.

Kada je bila gotova,  učenici su bili oduševljeni. Svatko je pojeo mali komad. Pozvali smo gospođu Zehidu da nam dođe još koji put. Bila je veoma zanimljiva. Iako i kod kuće neki od učenika imaju priliku vidjeti kako se mijesi pita, svi su se složili da su nam ta prva dva školska sata bila zabavna i poučna.

Larisa Begić, 7.r.