Od crkve do crkve

Autor: Mirijana Jelčić, 14. 5. 2012.

U sklopu cjelogodišnjeg školskog projekta "Moj grad", učenici 5., 6., 7., i 8. razreda su prošetali  od škole do Krapna, gdje ih je u Kapeli sv. Barbare dočekao raški svećenik te ispričao životnu priču sv. Barbare...

U sklopu cjelogodišnjeg školskog projekta "Moj grad", učenici 5., 6., 7., i 8. razreda su u četvrtak 3.5.2012. prošetali u pratnji učiteljica Đeni Vojić i Sandre Zloić od škole do Krapna, gdje ih je u Kapeli sv. Barbare dočekao raški svećenik Josip Zović te ispričao životnu priču sv. Barbare, priču o gradnji kapele,o rudarima i rudarenju i nastanku Krapna. Nakon toga, su učenici pod stručnim vodstvom Sonje Škalamera, učiteljice likovne kulture, crtali Krapan, Kapelu i sv. Barbaru. Nakon tri školska sata šetnje, druženja, učenja i crtanja sretni su se vratili kućama, sa novim saznanjima o gradu u kojem žive. Fotografije zanimljivog obilaska možete pogledati u mapi Crkve Sv. Barbare u Foto-galeriji.

Za one koji nisu znali Sv. Barbara je zaštitnica rudara i topnika, ali i zaštitnica od groma i ognja, koja se oduvijek štovala među kopačima crnog zlata na labinštini. Crkva Sv. Barbare u Raši je ujedno i najmlađa crkva na području općine Labin, čija je gradnja započela 1937. godine. Njen projektant je talijanski arhitekt Gustavo Pulitzer Finali iz Trsta koji je „otac“ tog rudarskog mjesta. Autor reljefa sv. Barbare na pročelju crkve je kipar Ugo Cara. Crkva je izgrađena u obliku prevrnutog rudarskog vagoneta, a zvonik podsjeća na tradicionalnu rudarsku lampu. I hodnici crkve asociraju na stare rudarske hodnike.

Crkva Sv. Barbare u Krapnu, središtu kopanja ugljena na ovom području, podignuta je 1905.godine, novcima rudara. U njoj su se crkveni obredi i vjenčanja obavljala još za prvih godina poslije drugog svjetskog rata.