KRUH OD SEDAM KORA

Autor: Mirijana Jelčić, 6. 3. 2012.

Iako se Dan rudara obilježava 2. ožujka, kada se uzima za početak osnivanja slavne Labinske republike davne 1921. godine i početak rudarskog štrajka koji je ostavio snažan trag na sva buduća djelovanja rudara, mi smo taj značajan datum za naš grad obilježili danas 6. ožujka 2012. godine.

Učenici viših razreda okupili su se u svečanoj prostoriji RKUD-a nedaleko škole gdje su imali prilike pogledati izložbu „Život s rudnikom “ Etnografskog muzeja Pazin, autorice Ivone Orlić .  O teškom životu rudara i opasnostima kojima je valjalo ovladati progovorili su naši posebni gosti životno vezani za rudarsko okno-  Pino Mohorović i Đino Jelčić.  Priču o radišnosti, hrabrosti, skromnosti rudara i rudarenja sa ženske strane donijela nam je gospođa Đilda Mikuljan, žena  nažalost preminulog rudara u jednoj od čestih nesreća. Vrijedne učenice 8. razreda Matea Kos, Lea Zupičić i Iva Jakovljević pripremile su iscrpna pitanja za naše goste i odrecitirale prigodne stihove.

Na kraju i ovim  putem zahvaljujemo svima koji su nam pomogli u realizaciji  kratkog prigodnog programa. A koliko je bio težak kruh rudara, kruh od sedam kora, otkrile su nam snimke iz starog crno- bijelog dokumentarnog filma o Raši.

I zato nikada ne smijemo zaboraviti naše rudare i kako govore stihovi poznate uglazbljene pjesme s radija „…kanconi nin kantat, i zonjeh lepo gonat…“

Dok smo se pripremali za obilježavanje ovog datuma, u jednom spontanom razgovoru, nastao je i ovaj intervju. Učenica 8. razreda zapisala je odgovore svoje bake koja je cijeli život provela s rudarom. Donosimo vam ga.

1. Kada si se oženila i koliko si let imela?

Oženila son se 1954. Onda son imela 24 leta.

1. Je bi veli pir?

Ne baš. Samo fameja i preteli.

1. Koliko si deca zgojila?

Dvo. Sina i hćer.

1. Od kada je nono dela va rudnike.

On je tu priša delat od Varaždina (tamo je dela va Vartekse) , pa je tu priša ko varaždinska brigada na ispomoć za kopat karbon i tute je zusto.

1. Va ken je rudnike dela?

Va kove va Raše.

1. Koliko je nono dela?

Njihovo je radno vreme bilo sedan ur, ali su delali pet ur jer in je jena ura bila za poć va rudnik, a jena za poć vonka.

A dela je od 1950. do 1972. i onaput je šo va penzijo jer se je kova zaprla.

1. Je bilo teško tako živet?

Ja, bilo je teško jer smo delali i imeli smo deca, a ja son anke  delela va tri smjene.

1. Se je moglo živet od rudarske ploći?

Smo delali obadvo, pa je bilo malo laglje.

1. Ki se je brinu za deca?

Jedon za  drugega, skupa.

1. Si imela stroha za noneta?

Pa sigurno da ja. Kada su mini hitali za kopat ugljen.