Sveti Nikola u našoj školi

Autor: Mirijana Jelčić, 9. 12. 2011.

Zaštitnik je djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata i još mnogih. Njegov je dan 6. prosinca. Daruje svu djecu. O njemu govore legende, a najpoznatija je o jednom bogatom čovjeku koji je izgubio sav imetak  i nije imao novaca za miraz svojih triju kćeri. I nesretni otac odlučio je trgovati ljepotom i mladošću svojih kćeri, da tako zaradi.

Jedan je častan susjed, svećenik, doznao za tu odluku nesavjesnog oca pa je uzeo vrećicu, napunio je zlatnicima umotao u platno i, prišuljavši se noću potajno do kuće, ubacio zamotane zlatnike kroz prozor. Otac onih djevojaka začudio se, kad je ujutro našao tako veliki novac. Vidjevši kako je svota dovoljna da časno uda svoje kćeri, opremio ih je i dao im miraz. Kada je doznao da je njegov susjed učinio tako dobro djelo, razglasio je svima radosnu vijest.

Tradicija darivanja djece ostala je do današnjih dana. Pogađate o kome je riječ? Da, dobar svećenik susjed je upravo sveti Nikola koji je na današnji dan 6. prosinca 2011. godine stigao i u našu školu u pratnji velečasnog  Josipa  Zovića. Nakon što je posjetio djecu u obližnjem vrtiću, darovao je sve naše učenike. Posebno su mu se veselili učenici nižih razreda koji su mu pisali pisma. Dobrodošlicu su mu poželjeli pjesmom i recitacijama, a posebno su ga obradovali svojim velikim osmjesima. Iako ga, kako su rekli u višim razredima nisu posebno očekivali, veoma su se razveselili slatkišima. Obećavši kako će i dalje biti dobri i slušati svoje roditelje i nastavnike, otpratili su ga do iduće godine.