Povodom Dana ružičastih majica

Autor: Administrator , 27. 2. 2019.

„Pridruži se i ti i reci NE! Nasilje nije cool i ti to jako dobro znaš. Ne boj se biti iznimka među vršnjacima i ustati protiv nasilja. U tebi leži snaga i hrabrost i te dvije divne vrline tjeraju te da pošalješ samo jednu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!“

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači, ove godine 27. 2. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

I mi smo se odlučili priključiti akciji raznim aktivnostima na SRO, a svi su učenici i učitelji škole  danas  odjenuli  majicu ružičaste boje  u znak podrške pokretu i glasnom negodovanju nasilju.

Nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj je Centar za edukaciju i prevenciju nasilj te  je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Na javno upućeni poziv reagirae mnogo poznatih osoba, velik broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, pjevača, glumaca danas odijeva  ružičastu majicu kao podrška djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja.