Školski projekti

Prehrana školske djece

Autor: Administrator , 20. 4. 2016.

U utorak, 19. travnja 2016. godine nastavljene su edukacije i radionice za učenike 3. i 4. razreda o pravilnoj prehrani pod nazivom Što i kako jedemo - voće i povrće u hrani. Naime, ove školske godine Zavod za javno zdravstvo Istarske županije započeo je suradnju sa Osnovnom školom Ivana Batelića Raša i Općinom Raša na promociji pravilne prehrane i unapređenju školskog jelovnika. Koordinatorica svih aktivnosti je ravnateljica Greis Franković.

Cilj  Programa unapređenja prehrane školske djece  je potaknuti sve, direktno i indirektno , uključene u prehranu školske djece da bi se uz malo volje i zalaganja mogli spraviti zdravi, ukusni, raznovrsni i nutritivno bogati obroci. Tijekom školovanja je važno kontinuirano educirati djecu o pravilnoj prehrani i zdravom načinu života ali i osigurati kvalitetne obroke za vrijeme njihovog boravka u školi. Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: Prehrana školske djece

U sklopu Programa održavaju se se sljedeće aktivnosti:

- Predavanja/radionice za učenike od 5. do 8. razreda o pravilnoj prehrani

- Edukacija školskog kuhara i roditelja o pravilnoj prehrani

- Predavanje/radionica za 1. razred na temu „Med kao lijek“

- Predavanje/radionica za 2. razred na temu „Značaj prvog jutarnjeg obroka i mliječnih proizvoda u prehrani“

- Predavanje/radionica za 3. i 4. razred „Što i kako jedemo?“

- Analiza postojećeg školskog jelovnika i izrada prijedloga školskog jelovnika u skladu sa Nacionalnim smjernicama i Normativima za prehranu učenika u osnovnim školama.

Zavod za javno zdravstvo Istarske županije već više od 20 godina sustavno nadzire i unaprijeđuje kvalitetu prehrane u predškoskim i školskim ustanovama. Nepravilna prehrana je jedan od glavnih rizičnih čimbenika za nastanak bolesti srca i krvnih žila.

Od navedenih aktivnosti gđa. Olga Dabović Rac, dr. med., održala je  predavanje za roditelje i edukacija školskog kuhara, a gđa.  Jasna Trdoslavić Rusac, viša nutricionistica iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije  educirala je učenike naše škole, u ponedjeljak, 4. travnja  2016. godine o pravilnoj prehrani, nastavit će s edukacijama i radionicama do kraja školske godine.

U sklopu Programa izrađeni su, također i edukativni letci koje će dobiti svi učenici, a izvršena je i kontrola tjednog jelovnika škole  te su izrađena  Izvješća o kvaliteti prehrane u Osnovnoj školi Ivana Batelića Raša  i   dan prijedlog poboljšanja kvalitete tjednog jelovnika u skladu s mogućnostima  školske kuhinje.

G.F.

« Ožujak 2024 »