Naših top 5

TOp 5 društvenih mreža

Autor: Administrator , 10. 2. 2020. 16:54

Internet i društvene mreže sve su raširenije među mladima. No, onog trenutka kad se nešto objavi na internetu, mi više nemamo kontrolu nad tim sadržajem i zato smo ove godine  povodom Dana sigurnijeg interneta koji se obilježava 11. veljače, razgovarali o sigurnosti na internetu, a ja sam istražila  kojim se društvenim mrežama moji prijatelji služe. „Pronjuškala“ sam malo po izvorima i izradila naših  5 naj aplikacija kojima se služimo. Na društvenim mrežama također vrijedi pravilo: „Ponašajmo se prema drugima onako kako želimo da se drugi ponašaju prema nama!“

Instagram je popularna besplatna aplikacija za obradu i dijeljenje fotografija i video sadržaja putem mobilnih telefona  na društvenim mrežama.  Aplikaciju su osmislili Kevin Systrom i Mike Krieger. Godine  2012. Facebook je kupio Instagram za milijardu američkih dolara. Ovisno o postavkama našeg profila fotografije možemo dijeliti s prijateljima ali i nepoznatim osobama iz cijeloga svijeta. U postavkama možemo zatvoriti profil za nepoznate. To je jedan način za zaštitu. Otvorene profile uglavnom imaju osobe koje žele što više sljedbenika. No, moramo pripaziti tko nas slijedi i uvijek možemo blokirati sljedbenike koje ne poznajemo ili ne želimo.

Snapchat

je jedinstvena po tome što su fotografije, videozapisi i poruke primatelju dostupne samo kratko vrijeme nakon što ih je dobio. Fotografije i videozapise može se uređivati dodajući im filtere i efekte, tekstualne opise i crteže. Snapove možemo poslati privatno određenim kontaktima ili na polujavni "Story" ili na javni "Story" zvan "Our Story". Ipak, pripaziti moramo na javno dijeljenje svog Snapchata korisničkog imena čak i ako smo ograničili tko nas može kontaktirati i uvijek moramo obratiti pažnju na obavijesti za vrijeme komunikacije, npr. u slučaju da netko napravi screenshot, i sl.

TikTok je aplikacija koja korisnicima omogućuje gledanje i kreiranje kratkih videozapisa koji su najčešće popraćeni popularnim pjesmama. Trenutno je hit  među tinejdžerima. Najčešći videozapisi koji se objavljuju su plesne i duhoviti skečevi. Važno je znati da i na ovoj aplikaciji možemo odabrati tko može pregledavati objavljeno,a možemo i lajkati objave drugih jer račun može biti javan ili privatan.

You Tube je mrežna usluga za dijeljenje videozapisa gdje se mogu postavljati, pregledavati i ocjenjivati. YouTuberi među mladima imaju sve veći utjecaj. Sve mlađa djeca postavljaju svoje videozapise na You Tube kanal iako nije dozvoljeno imati svoj kanal prije 13. godine. Trebaju znati da je pri registraciji moguće regulirati postavke uključivanjem „restricted mode – on“ . Savjetuje se  da se objavljuje pod nadimkom,     da se dobro razmisli prije objavljivanja i u postavkama odredimo tko može vidjeti objavljeni  video. Uvijek se video neprikladnog sadržaja mogu prijaviti tako što ga označimo zastavicom.

Facebook je jedna od najpopularnijih društvenih mreža s kojom su svi upoznati ali ju mlađi najčešće ne koriste u tolikoj mjeri. Zahvaljujući Facebooku možemo ostati u kontaktu s osobama koje nisu u našoj blizini i koje ne srećemo često. Osim dopisivanja s njima, Facebook služi i kao izvor informacoija, za upoznavanje, reklamiranje i povezivanje i socijalizaciju. I na Facebooku moramo biti oprezni sa podacima koje objavljujemo. Stoga se preporučuje da se osobni podaci poput datuma rođenja, kontakt informacije, informacije o školovanju itd.  koje dijelimo ograniče samo na prijatelje. To se može urediti klikom na gumb „Uredi privatnost“.

Melisa Sejdić, 7. razred

Fotografije preuzete s interneta

TOP 5 FILMOVA

Autor: Administrator , 21. 1. 2020. 13:30

Obožavam gledati filmove. Ponekad gledam i serije ali filmovi su mi posebni. Pogledala sam ih preko sto. Uglavnom volim filmove stranog podrijetla, pogotovo američke. Pratim sve žanrove podjednako, no nekako najdraži su mi romantični filmovi. Horore ne volim nikako. Sviđaju mi se zabavni filmovi za tinejdžere, možda zato što sam to i sama. Uglavnom ne plačem na neke srcedrapajuće scene kao što mi kažu moje prijateljice jer nisam toliko emotivna. Evo mojih top pet filmova  pa ako volite gledati filmove,  možda će se i vama svidjeti.

5. „Zapped“ – nastao je krajem 2015. godine

Šesnaestogodišnja djevojka  Zoey otkrije aplikaciju kojom može kontolirati dečke. Dok se ta zabava ne preokrene u nešto potpuno drugačije!

4. Opasnost iz dubine – nastao 2018. godine

To je strašan film u kojem jedna cura ode na odmor sama. Na surfanju je naišla na ogromnog morskog psa, i neću vam otkriti što se sve dogodilo jer vam ne bi bilo zanimljivo ali zanimljivo je njezino preživljavanje i spašavanje.

3. Dan i noć – nastao je 2016. godine

Akcijski film u kojem  cura upozna dečka u avionu i zaljubi se. Ono što je doznala mnogo kasnije je da on i nije tako bezopasan.

2. Krive su zvijezde/„Five feet apart“ – nastao 2018. Godine

Tužni film u kojem se dvoje zaljubljuju u bolnici. Ne mogu se dotaknuti zbog rijetke bolesti od koje boluju kojom se prenose virusi i dotaknu li se mogu umrijeti. Kraj je neočekivan. Postoji i knjiga pa kome draže.

1. Dečki koje sam voljela /„To all the boys I`ve loved before“ – nastao krajem 2015. godine

Film u kojem djevojka i mladić počnu s lažnom vezom, a završe zaljubljeni. Snimljen je prema istoimenoj knjizi.

Fata Bećirović, 7. razred

> Školski list Vruljica  > NAŠIH TOP 5