Izvrsna Marija Lalović predstavila svoj rad na državnom LiDraNu

Autor: Administrator , 29. 3. 2017.

Naša Marija Lalović, izvrsna učenica 8. razreda sudjelovala je na Državnoj smotri literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo 2017. održanog  u Primoštenu od 20. do 23. ožujka za učenike i mentore osnovnih škola i srednjih škola. Predstavila se svojim literarnim radom Naše sunce.

Na završnim svečanostima u Primoštenu nastupili su učenici koji su ostvarili najzanimljivije, najcjelovitije i najkvalitetnije radove u određenom izrazu i kategoriji. Na smotri LiDraNo ove se godine svojim literarnim i novinarskim radovima, školskim listovima, radijskim emisijama, radioigrama i scenskim izvedbama pojedinaca i dramskih družina predstavilo 300 učenika osnovnih škola i 192 učenika srednjih škola.

Posebnost smotre LiDraNo je i zbornik učeničkih radova. I ove godine, kao i svih 25 godina do sada, objavit će se zbornik smotre koji je jedina antologija učeničkih literarnih i novinarskih radova te vrste u Hrvatskoj u koji će ući i literarni rad naše  učenice. Mentorica Hasnija Karlović, učiteljica hrvatskog jezika ponosna je na svoju učenicu. Čestitamo!!!

U VIŠE, pročitajte Marijin putopis.

R.M.

Ovogodišnja državna smotra LiDraNo i one godine okupila je najuspješnije  učenike i mentore s područja cijele Hrvatske. Učenici su mogli sudjelovati u područjima dramsko scenskih pojedinačnih ili skupnih nastupa, literarnih radova, novinarskih radova, radijskih emisija te školskih listova. Ove godine državna smotra LiDraNo održana je u Primoštenu, u hotelu Zora.

Evo, kako je Marija sve doživjela:

U Primoštenu

Krenuli smo oko pet sati ujutro. Uzbuđena, vozeći se automobilom do autobusa, razmišljala sam kako će mi biti u Primoštenu i kakvo će vrijeme biti. Kada smo došli do tunela Učka, ukrcali smo se u      autobus pun pospanih prvašića. Vožnja dalje kratko je trajala, iduća destinacija bila je Rijeka. U Rijeci smo „pokupili“ Riječane te smo nastavili vožnju uz obalu do Stinice gdje su nas čekali Rabljani. Putem se kod ostalih nije moglo primjetiti uzbuđenje i nervoza jer je puno učenika spavalo, ali ja nisam mogla ni oka sklopiti. Bila sam preuzbuđena. Putem je bilo predivno, toplo sunce kroz prozor je dopiralo i grijalo naše glavice, kroz prozor se moglo vidjeti pružanje krških stijena Velebita, a sa suprotne strane suncem osunčano more. Nakon duge vožnje stigli smo u Primošten. Odmah smo otišli u hotel Zora. Došavši u sobu, moja cimerica i ja bile smo jako sretne kada smo vidjele terasu s pogledom na obližnju plažu i more. Nešto neopisivo, sunce, more, plaža i mir. Soba je, kao i inače u hotelima, bila jako pristojna i čista. Osoblje hotela bilo je veoma ljubazno, pogotovo sobarice koje bi svako jutro uz svoj naporan rad imale snage uz smješak reći  „ Dobro jutro“. Prvoga dana smo odmah išle u obilazak  gradića. Gradić je predivan, pogotovo stara gradska jezgra s uskim kalama. Dok se s vrha crkve sv. Jurja mogla čuti zvonjava, na primoštenskoj rivi mogao se čuti pjev ribara koji su pleli mreže. To malo turističko mjesto tijekom ljetnih mjeseci je najposjećenije. Prvoga dana je u kasnijim večernjim satima bilo i otvorenje LiDraNa 2017. Drugoga dana probudile su me zrake sunca. Sa  cimericom otišla na doručak u hotelski restoran. Tamo su nas čekale učiteljice te smo doručkovali na terasi restorana uživajući u šumu mora i grijanju sunca. Poslije doručka otišli smo u kratku šetnju Primoštenom. Brzo smo se vratili jer smo imali okrugle stolove za literarne radove. U povjerenstvu su sjedili profesorica Mirela Barbaroša-Šikić, pjesnik i književnik Miroslav Mićanović i urednik Branko Čegec. Miroslav Mićanović je uz svoje humoristične izjave zajedno s Brankom Čegecom i Mirelom Barbaroša-Šikić podijelio diplome i zbornike učenicima i mentorima. Podjelili su nas učenike u tri skupine za okrugli stol koji će se održati u 16:30 sati. Ručali smo na terasi, a nakon ručka otišli smo se odmoriti. Otvorila sam balkonska vrata te uz šum valova i zaspala. Našu grupu od 9 djevojaka je na okruglom stolu predvodila  Mirela Barbaroša-Šikić. Prvo smo se međusobno upoznale, pa smo  krenule raspravljati o tome kako su naši radovi nastali, kako smo odabrale naslove, naše dojmove o radovima, itd. Prije dolaska na okrugli stol nisam pročitala tuđe radove, raspravom se u meni pobudio interes da ih pročitam. Upoznala sam se s dvjema djevojkama te smo uz razgovor otišle na obližnju plažu. Sjedeći tako na plaži i razgovarajući uz zalazak sunca, u daljini je izronio dupin. Nakon večere otišla sam u sobu spremiti stvari za sutrašnji odlazak kući. Bila sam malo tužna pa sam uzela zbornik i pročitala radove djevojaka koje se bile sa mnom u grupi. Sutradan ujutro učiteljica Hasnija i ja otišle smo u posljednju šetnju Primoštenom. Vrativši se iz šetnje otišle  smo pogledati zatvaranje ovogodišnjeg LiDraNa. Na zatvaranju su se prikazali njabolji  pojedinačni i skupni scenski nastupi, pročitali su se najbolji literarni i novinarski radovi i poslušala najbolja radijska emisija. Kući smo krenuli nakon ručka. Tijekom vožnje razmišljala sam na sve lijepe događaje koji su se dogodili u Primoštenu. Nakon nekoliko sati vožnje tuga je nestala, u busu se mogao čuti pjev vesele ekipe Rabljana i žamor malih prvašića. Kući sam došla u kasnim večernjim satima već pomalo umorna od puta, ali ipak vesela zbog novog iskustva i vremena provedenog u Primoštenu.

Marija Lalović, 8.r.

« Ožujak 2024 »