Izlog iz bogate raške prošlosti "25. maj" - Vagoneti ot valora i šperonci

Autor: Administrator , 27. 10. 2016.

Učenice i učenici izborne nastave likovne kulture, tzv. likovna grupa i polaznici dizajnerske grupe slušali su intervju s gospođicom  Manuelom Mikuljan - bivšom učenicom naše škole kao motivaciju za nastanak šarenih likovnih uradaka. U svijet lutkica uvela ih je svojom emotivnom pričom o ljubavi prema „pupicama“, a među njima i prema pupicama  nekadašnje raške tvornice igračaka „25. maj“ u kojoj je djelovalo mnogo Rašana. Prisjećajući se bogate raške prošlosti otkrili su tako da je tvornica  osnovana 1958. godine kao Tvornica trikotaže i konfekcije, a tijekom 1968. godine uvedena je proizvodnja lutaka na bazi prerade plastičnih masa. Kasnije je tvornica preimenovana u Društveno poduzeće Tila i preseljena je proizvodnja u novoizgrađene prostorije u Labin (na Dubrovu).Nastavak u VIŠE.

FOTO-galerija: Iz bogate raške prošlosti_Vagoneti ot valora i šperonci

Sa učiteljicom likovne kulture Sonjom Škalamera Novak u ugodnom ambijentu naše knjižnice gdje je postavljena izložba pupica promatrali su lutke s likovnog aspekta -  oblik, veličinu, boju,  materijal… Ustanovili su njihovu kvalitetu i posebnost, originalno ime ispisano na kartonu  te posebno kreiranu odjeću i obuću, različitih boja i krojeva s mnoštvo likovnih i dizajnerskih detalja.

Potom su učenice i učenici odabrali omiljenu lutku i olovkom je skicirali na papiru uz individualnu korekturu učiteljice likovne kulture, nakon što su odabrali likovnu tehniku po osobnom nahođenju, ovisno o afinitetu - neki drvene boje, neki flomastere a neki kombinaciju tih tehnika. Na kraju su nacrtane lutke na papiru precizno obojali. Da bi lutke izgledale kao u izlogu, po nekoliko slika stavili su  zajedno na šarene podloge velikog hamer papira te tako dobili velike plakate sa slikama pupica nekadašnje raške tvornice igračaka „25. maj“ koji podsjećaju na izlog nekog dućana s igračkama….

S.Š.N. i R.M.