Propješačili smo u novi projekt "Raške sportske kartuline"

Autor: Administrator , 17. 10. 2017.

Povodom Međunarodnog dana pješačenja uputili smo se danas, 17. listopada 2017. godine na Skitaču. Član planinarskog društva "Skitaci", Vedran Kos, vodio nas je planinarskom rutom od Planinarske kuće do Prodola. Prateći oznake polako smo odmicali sve dublje u šumu. Povremeno bismo stali kako bismo predahnuli i čuli zanimljivu priču o dojmljivom lokalitetu: o Svetom Mateju, o Suzama svete Lucije, o Velom kolu, ... I tako smo, nakon tri sata pješačenja i mnogo koraka, stigli kružnim putem nazad do Planinarskog doma. Pozirali te uz posljednju priču o Skitači, ukrcali se na bus i vratili u školu. Tim  pohodom realizirali smo jednu od prvih većih aktivnosti novog projekta te slobodno možemo reći hrabro zakoračili u projekt "Raške sportske kartuline".

Zavičajni projekt „Raške športske kartuline“ nastavak je prošlogodišnjeg školskog projekta „Vagoneti ot valora i šperonci“ o bogatoj povijesti raške škole, svakodnevici učenika i učitelja, a uoči osamdesetoj godišnjici postojanja od izgradnje kako same školske zgrade tako i cijeloga grada, tzv. Bijele ljepotice od crnega karbona. Ove bismo se školske godine osvrnuli na športski aspekt grada za koji smatramo da nije dovoljno valoriziran, a s obzirom na djelovanje impozantnog broja špotskih klubova i udruga u odnosu na broj stanovnika te entuzijazam istih.  Nazvali smo ga simbolično Raške športske kartuline jer bismo sa učenicima kroz razne tematske aktivnosti tijekom školske godine ostvarili jedan presjek športske slike Raše i okolice kroz djelovanje mnogobrojnih udruga i klubova kako sadašnjih tako i povijesno aktivnih. Aktivnosti bi se provodile s učenicima nižih i viših razreda u najvećoj mjeri na izvannastavnim aktivnostima, satovima razrednih odjeljenja te kroz predmete: tjelesne i zdravstvene kulture, prirodu, povijest, hrvatski jezik, tehničku kulturu, informatiku, geografiju, matematiku, glazbenu  i likovnu kulturu te vanučioničku i terensku nastavu.  Nastavak u VIŠE.

Cilj je istražiti i valorizirati  športski život Općine Raša i povijesnu važnost športskih klubova, udruga te važnih ljudi i športaša. Njegovati  tradiciju, običaje i povijesnu baštinu te kroz razne projektne aktivnosti razvijati senzibilitet za vlastite kulturne vrijednosti i uvažavanje različitosti. Usporediti sa sadašnjošću i potaknuti učenike na zdravi način života, zdravu prehranu i kretanje  s obzirom na sve veći problem sjedaćeg načina života i provođenja slobodnih aktivnosti pred TV – om i računalom.

Naravno, uz suradnju i potporu svih sportskih klubova i udruga te naših vjernih suradnika na lokalnoj razini: RKUD "Rudar" Raša s gospodinom Josipom Knapićem na čelu i „Arsia Art“ Udrugom za promicanje kulture, zaštitu kulturnih vrijednosti i izdavaštvo te Udrugom „Istarski ugljenokopi Raša“  te TZ Raša.

« Ožujak 2024 »