Zavičajni projekt Vagoneti ot valora i šperonci

Autor: Administrator , 10. 11. 2016.

Povodom Dana Općine Raša, organizirali smo uvodnu prezentaciju  projekta Vagoneti ot valora i šperonci u školskoj knjižnici. Prezentaciju su održali osmaši: Marija Lalović,  Aida Suljić, Monika i Moira Čekada i Stella Šimić uz gosta predavača Mladena Bajramovića, predsjednika Istarski ugljenokopi Raša, mlađim učenicima viših razreda, a popratili su je  izlaganjem prošlogodišnjih aktivnosti kroz PPT i plakate na temu „Povijest Raše“ koji su nastali na povijesnoj grupi.

Projekt će se realizirati kroz školsku godinu  s učenicima viših razreda u najvećoj mjeri kroz izvannastavne aktivnosti (Mali povjesničari i Novinarsku grupu) i kroz mnoge predmete (matematika, povijest,  likovna kultura, informatika, glazbena kultura, likovna grupa, njemački jezik, TZK, hrvatski jezik, geografija) te u suradnji s udrugama lokalne zajednice IUR (Udruga Istarski ugljenokopi),  RKUD (Radničko kulturno-umjetničko društvo) Raša, sportskim klubovima te Udrugom antifašista Labin. Razne aktivnosti provodit će se s ciljem upoznavanja učenika s poviješću raške škole te sa svakodnevicom djece koja su pohađala istu. Pritom cilj je poticati učenike na pronalazak i istraživanje povijesnih izvora, arhivske građe i narativnih izvora uz revitalizaciju bogate kulturne baštine Raše i okolice. Istraživanje povezati s političkom, kulturnom i društvenom poviješću XX. stoljeća. Nastavak u VIŠE.

FOTO-galerija: Svečani uvod u zavičajni projekt_Vagoneti ot valora i šperonci

Proučavanje povijesti raške škole ostvarit će se s učenicima kroz projektne teme:

Povijest Istre (Uvodna prezentacija projekta u školskoj knjižnici popraćena izlaganjem prošlogodišnjih aktivnosti kroz PPT i plakate na temu „Povijest Raše“.)
Povijest škole u Krapnu (Terenska nastava – pješačenje u Krapan, suradnja s udrugom Istarski ugljenokopi Raša, rad na povijesnim izvorima na njemačkom jeziku)
Izgradnja škole u Raši (gostovanja važnih ljudi, upoznavanje s prilikama u školi za talijanske uprave, odlazak u Državni arhiv u Pazinu, Etnografski muzej u Istre u Pazinu, Narodni muzej Labin i Zajednicu Talijana Giuseppina Martinuzzi Labin )

4.            Raška škola za jugoslavenske uprave (terenska nastava – posjet rodnoj kući Ivana Batelića i nekadašnjim područnim školama raške škole, gostovanje bivših učenika i učitelja škole, suradnja s RKUD-om Raša)

5.        Raška škola u Republici Hrvatskoj (izrada grafikona, gostovanje bivših učenika (roditelja sadašnjih učenika) i učitelja škole).

Nakon radnog naziva Povijest raške škole, nazvali smo ovaj projekt simbolično: Vagoneti ot valora i šperonci. Vagoneti asociraju na putovanje, mogu se napuniti nečim kako bismo putovali od jedne do druge točke te kroz vrijeme, a zahvaćaju prošlost, sadašnjost i budućnost i na bogatu rudarsku baštinu. Valori su dragocjenosti, asociraju na prošla vremena, tradiciju i baštinu koju treba otrgnuti od zaborava. Šperonca asocira na budućnost, nadu, vjerovanje jer naši su učenici nositelji budućnosti u ovome gradu. Voditeljice projekta su učiteljica povijesti Vedrana Hrelja Zupan i knjižničarka Romina Miletić, a prema inicijalnoj ideji prošlogodišnje učiteljice povijesti Eve Melegi Matković.

Do sada smo realizirali nekoliko aktivnosti:  Izložbu starih igračaka pod nazivom  U svijetu igračaka naših roditelja povodom Dječjeg tjedna, terensku nastavu u Krapan kada smo pješačili do zgrade nekadašnje škole, sudjelovali smo u  programu povodom 73. obljetnice stradanja mještana sela Barbići i Kunj i u programu Dana Općine Raša, intervjuirali smo gospođicu Manuelu Mikuljan, nekadašnju učenicu škole koja nam je ustupila veoma očuvane lutke nekadašnje raške tvornice igračaka „25. maj“, a koje su učenici likovne i dizajnerske grupe crtali kako bismo ih izložili u školskome hodniku uoči Dana Općine Raša. Do kraja tekuće godine planiramo dva intervjua i terenski nastavu u Pazin, a sve uoči 80. godišnjice izgradnje Raše i naše škole. Prikupljeni materijal koristit ćemo za tiskanje brošure o povijesti raške škole.  Sredstva potrebna za provedbu projekta finacirat će Istarska županija preko projekta Institucionalizacija zavičajne nastave, a jedan dio pokrit će se iz sredstava jedinica lokalne samouprave.