Valentinovo - dan kao i svaki drugi ili...

Autor: Administrator , 12. 2. 2018.

Valentinovo ili Dan zaljubljenih je dan koji se obilježava 14. veljače u čast onih koji su zaljubljeni. Zanimalo nas je na novinarskoj grupi kada se i kako počeo obilježavati te smo istražili  o Valentinovu samo za vas.

Sigurno ste čuli o sv. Valentinu, ali možda niste znali legendu o tome. Kada je u 3. stoljeću, car Klaudije II. zabranio vojnicima da se vjenčaju, svećenik Valentin je potajno vjenčavao zaljubljene parove. Kad je to saznao car, zarobio ga je i osudio na smrt. Njemu u čast, dan njegovog pogubljenja uzeo se kao datum zaljubljenih.

Druga legenda kaže da se Valentinovo obilježava u čast jednom zatvoreniku koji se  je pri služenju kazne, zaljubio u tamničarevu kći te joj je prije nego što je bio osuđen na smrt, poslao ljubavno pismo. Smatra se da je to jedno od prvih ljubavnih pisama te neostvarene ljubavi.

Još je jedna priča o početku slavljenja Valentinova. Priče kažu da se u rimsko doba od 13. do 15. veljače održavao festival Luperkalija kada su se gradovi nastojali očistiti od zlih duhova i privući obilje i zdravlje. To su samo od nekih priča, a i mi smo na Novinarskoj, razgovarali o Valentinovu, značaju, o simpatijama… Svatko ima svoje mišljenje o tom danu.  A evo i izjava, u VIŠE.

Sabina: Na Valentinovo sam posebno raspoložena. Kada sam zaljubljena, osjećam se radosno i sretno kao da imam leptiriće u trbuhu. Idealan poklon za Valentinovo bi bile plave ruže i osmijeh.

Adnan: Ne postoji poseban dan za ljubav, svaki dan je Valentinovo kad si zaljubljen. Trenutno nisam zaljubljen ali idealan poklon bi bila ljubav. Kad ti se netko sviđa, možeš pristupiti vrlo jednostavno, prijateljski, i to je to. Pozdraviš i počneš pričati.

Fata: Meni je Valentinovo običan dan kao i svaki drugi pa se ne osjećam nekako posebno baš toga dana. Trenutno nisam zaljubljena, ali sam bila. Kad si zaljubljen, osjećaš se sretno, ispunjeno, imaš leptiriće u trbuhu. Idealan poklon bi bio buket crvenih ruža, bombonijera u obliku srca, možda poljubac i zagrljaj. Što reći dječaku koji ti se sviđa, hm… pa jednostavno treba pristupiti i reći, prvo malo hladnokrvno, a onda uputiti osmijeh.

Luca: Na Valentinovo jesam drugačije raspoložena jer se svi oko mene ljube. Kada sam zaljubljena, srce mi kuca kao ludo. Najljepši poklon bi bio cvijet ili srce. Kad ti se netko sviđa, najbolje je to odmah reći.

Nika: Ja ne volim Valentinovo. Zaljubljena sam i kad ugledam dečka koji mi se sviđa , sva se naježim. Najbolji poklon bi bila ruža i zagrljaj, a može i poljubac, može i na običan dan.

Emily: Kad vidim zaljubljene kako su veseli i sretni sa voljenom osobom, i ja se oraspoložim i smijem se od uha do uha. Ja volim svoju obitelj i prijatelje. Za Valentinovo bi najbolje bilo pokloniti ljubav u obliku zagrljaja i poljupca. Savjetovala bih svima, ako im se netko sviđa, neka mu priđu i kažu.

Fata Bećirović, 5. r.

« Ožujak 2024 »